Home Parents Children News & Dates Staff & Governors Curriculum Events

Summerfield School -Staff and Governors


Year Group



Room



Teacher



Curriculum Area



Early Years



HB 1



Joanne Newman



EY Teacher



Early Years



HB 2



Emily Webb



EY Manager



Year 1



HB 3



Emma Barnstaple



Science KS1 (Mon, Tues, Wed)











Year 1



HB 4



Sara Taylor



Humanities



Year 2



HB 5



Dale Axtell



Year 2 Teacher (Modern Foreign Languages) Maths KS1



Year 2



HB 6



Nikki Coe



Year 2 Teacher / KS1 English Manager



Year 3



HB 7



Tanya Cronin



RE / PE Support / Teaching and Learning manager



Year 3



HB 8



Kathleen Barton



Music / EAL (Mon,Wed,Thurs,Fri)


Year 3

HB8

Liz Houghton

(Thurs,Fri)


Year 4



HB 9



Laura Reynolds



PE / Extra Curricular Enrichment (Tues, Wed, Thurs, Fri)


Year 4

HB9

Bryony Webb

(Mon)


Year 4



HB 10



Luna Krish



Year 4 Teacher



Year 5



HB 11



Christine Powell



Maths Manager



Year 5



HB 12



Kirsty Frost



Year 5 teacher / KS2 English Manager



Year 6



HB 13



Sarah Kotulecki



Gifted and Talented / Assessment Manager /KS2 Manager



Year 6



HB 14



Mary Scott



ITT (Teacher Training) / Science KS2



KS2






Simon Dingle



IT Manager / Computing















Support Assistants











Sue Willgress



Teaching Assistant Early Years (Wed/Thurs/Fri)



Sarah Woolf



Teaching Assistant year 5 / First Aid (Mon/Tues/Wed/Thurs)



Nicola Elgar



Teaching Assistant year 4 / first aid



Karen Scoggins



Teaching Assistant year 3 / First Aid (Mon/Tues/Wed/Thurs)



Sara Johnston



Teaching Assistant year 3 (Wed,Thurs,Fri)



Amanda Smith



Teaching Assistant year 1 / first aid






Rebecca O’ Brien



Teaching Assistant year 4 / first aid






Caroline Hendry



Teaching Assistant year 6  / First Aid



Jennifer Wiles



Teaching Assistant year 4 / First Aid



Alison Dumbleton



Teaching Assistant year 6 / First Aid



Isobel Light



Teaching Assistant year 1



Kerry Byrne



Teaching Assistant year 2 / First Aid



Daniel Murphy



Teaching Assistant year 2 / first aid






Corrine Garner



Teaching Assistant year 6 (Mon,Tues, Wed, Fri pms)





Debbie Williams

Teaching Assistant year 2






Office












Diane Farmer



Finance Officer (Mon/Tues/Wed/Thurs/Fri)



Carmel Morrison



Office Manager (Mon/Tues/Wed/Thurs/Fri)



Lin Moore



Office Support / Librarian (Mon/Wed/Thurs/Fri)

















Site Manager and Cleaners                         



Midday Supervisors



Clive Barby - Site Manager



Debbie Williams - Lead Supervisor



Sarah Abdi (Tues/Wed/Fri)



Carole Daly - Head Cleaner



Carly Inns (Tues, Thurs)



Lynn King (Mon, Wed, Thurs, Fri)



Comfort Boateng






Carole Daly



Christine Snook



Eileen Box



Sarah Abdi



Fahiya Yusef



Frances Seaton (Mon, Tues)



Vasugy Kandiah






Victoria Foote



Sonal Godhania-Symes (Thurs)









Jan Ali



Banita Rekhi (relief)



  Governors












Sophia Kibirige - Chair



Kaye Knight





Sadaf Ahmed






Donna Bellhouse - Vice Chair



Leanne Hedges



Michelle Scott








Pam Weston –  Head






Bianca James








Rebecca Daley – Deputy Head



Cassie Smith



Rev Andy Jowitt